سبد خرید خالی می باشد
  • ایمیل :

  • تلفن : 6-35493001-031

گسترش صنعت،معدن، تجارت - گروه تجارت -
عضو هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان گفت: در بخش صنعت ساختمان، دولت در سال‌های گذشته به عنوان یک برنامه بلند مدت اعلام کرد که با توجه به رشد جمعیت، هر سال باید یک میلیون واحد مسکونی ساخته شود.
sakhteman

به گزارش صمت؛ رضا چینی با اعلام این مطلب افزود: بخش خصوصی هم خود را با این موضوع تطبیق داد و واحدهای تولید مصالح ساختمانی با توجه به نیاز بازار داخل، طرح‌های توسعه ایجاد کردند، اما ساخت آن ساختمان‌ها عملی نشد و واحدهای تولید مصالح که تلاش خود را به سمت افزایش ناگهانی تولید برای بازار داخلی معطوف کرده بودند بازارهای خارجی و صادرات را هم از دست دادند.
چینی با بیان اینکه در چند سال گذشته به دلیل افزایش ناگهانی تولید، کیفیت مورد نظر صادرات در تولید مصالح ساختمانی مدنظر قرار نگرفته است، عنوان کرد: همچنین بازارهای منطقه مورد بررسی قرار نگرفته‌اند، هنوز امکان انتقال وجه به داخل کشور وجود ندارد و سفارتخانه‌ها هم از نظر ساختاری بیشتر سیاسی شکل گرفته‌اند تا اقتصادی.
وی افزود: اگر بخواهیم صادرات را رونق بدهیم باید وزارت امور خارجه ساختار سفارتخانه‌ها را به سمت اقتصادی شدن ببرد و دولت یک برنامه حمایتی از صنایع برای تولید در جهت صادرات تدارک ببیند.
 عضو هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان با اشاره به رکود حاکم بر بازار گفت: متاسفانه امروز رکود به حدی است که افزون‌بر ۳۵ درصد از واحدهای تولید مصالح ساختمانی کشور تعطیلند و بقیه واحدها با حداکثر ۵۰ درصد ظرفیت خود کار می‌کنند که این چالش‌ها توان انجام کارهایی مثل رشد بخش‌های تحقیق و توسعه و بازاریابی‌های جدید را از آنها گرفته است.
چینی بهترین راه برون‌رفت از رکود را افزایش نقدینگی دانست و افزود: این راهکار مستلزم پذیرفتن مقداری تورم است.
وی با بیان اینکه در دولت قبل تورم با شیب بسیار سریع ایجاد شد، ادامه داد: در دولت تدبیر و امید باید تورم با تدبیر بیشتری و با شیب ملایم کاهش می‌یافت تا باعث رکود زیاد نشود.
وی خاطرنشان کرد: برای تحقق اقتصاد مقاومتی دو راهکار داریم؛ نخست اینکه عوامل موثر بر اقتصاد در سال‌های گذشته را با انجام پژوهش‌هایی بشناسیم، این روش ممکن است یک یا دو سال طول بکشد که باعث می‌شود درباره شعار «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» در سال جاری اقدام بشود اما به عمل نرسد.