• ایمیل :

  • تلفن : 6-35493001-031

هنگامی که دو فارغ التحصیل معماری در شهر روتردام هلند تصمیم گرفتند خانه خودشان را بر روی یک قطعه زمین خالی بسازند، از مصالحی استفاده کردند که تابحال هرگز در ساخت خانه استفاده نشده است: آجرهایی ساخته شده از زباله ها و آشغالهای محلی.

waste brick 1

این آجرها که «آجرهای بر پایه ضایعات» نامیده می شوند، توسط یک شرکت نو بنیان به نام StoneCycling تولید می شوند که فرمول کارشان را در طی چند سال گذشته تکمیل کرده اند. این شرکت ضایعات کارخانه های شیشه، سرامیک و عایقسازی در نزدیکی محل خود را با مواد نو خود مخلوط می کند و بعضی اوقات هم از ضایعات رسی کارخانجات سنتی آجر و یا باقیمانده از تخریب ساختمانها استفاده می کند.
وارد ماسا (Ward Massa)، یکی از صاحبان StoneCycling می کوید: «ما دوست داریم فقط از مواد دست دوم استفاده کنیم. با این روش انها دیگر عاقبتشان جایی در محل دفن زباله ها و یا ارسال به دیگر کشورها نیست. ما آنها را به عنوان مواد خام جدید دوباره استفاده می کنیم.»
فرآیند آنها همچنین انرژی کمتری نسبت به تولید سنتی آجر استفاده می کند (کاهش بیشتر ردپای کربن) و نیاز به حفر زمین برای خاک رس جدید، که می تواند به محیط زیست صدمه بزند ندارد.
این شرکت در ابتدا تصمیم داشت که فقط با ضایعات مربوط به ساختمانهای تخریب شده کار کند، اما چالشهایی در پیش رو بود. ماسا می گوید: «شرکتهای تخریب سازی سعی میکنند با ارزان ترین روش ممکن تخریب کنند. این بدان معناست که ضایعاتی نصیب آنها می شود که مخلوطی از انواع مواد است. این امر استفاده از آن ضایعات را برای ما سخت می کند زیرا به اندازه کافی خالص نیستند.»
آنها توجهشان را به جریان با ثبات تری از ضایعات که می توانستند از کارخانه های محلی بگیرند معطوف کردند. اما در همین حال آنها در حال همکاری با شرکتهای تخریب سازی، صنعت ساختمان سازی و قانون گزاران هستند تا سعی در تغییر روش تخریب ساختمانها کنند.
او می گوید: «آنچه که اکنون مشاهده می کنیم اینست که اگر ما می خواهیم تضمین بدهیم که مواد ضایعاتی خاصی را می خواهیم بخریم، برای آنها در صورت تخریب با روشی خالص تر مشوقی درپی خواد داشت. پس ما می بینیم که خیلی آهسته این امر در حال تغییر است، اما چند سالی طول میکشد تا به عنوان یک خط مشی و سیاست کاری درآید.»
بعضی از مدافعان این طرح در هلند نیز در حال فشار آوردن برای ایجاد یک «پاسپورت (شناسنامه) مصالح ساختمان» هستند که هر چیزی را که در ساختمان استفاده شده است را فهرست کرده، بنابراین هنگامی که ساختمان تخریب میشود آسانتر میتوان از آن استفاده مجدد نمود.
با همکاری با دانشجویان آکادمی معماری آمستردام و طراحان دفتر Studioninedots، شرکت StoneCycling همچنین آجرهایی را توسعه داده اند که می توانند همانند قطعات Lego و بدون نیاز به ملات به هم بچسبانند - در نتیجه میتوان آنها را در آینده ساده تر نیز بازیافت کرد. یک پاویون موقتی در آمستردام که هم اکنون برپا شده است،‌ فناوری جدید را به نمایش گذاشته است.
خانه در حال ساخت در روتردام اولین خانه خواهد بود که از این مواد استفاده می کند، ولی شرکت درحال مذاکره با معماران سراسر جهان درباره ساختن ساختمانهای بیشتر است. آنها می گویند این فرآیند می تواند با سرمایه گذاری بیشتر ابعاد بزرگتری بگیرد.
آنها همچنین در حال آغاز کار بر روی پروژه هایی در ایالات متحده هستند، اما در نظر ندارند که در دراز مدت آجر ها را به خارج از کشور ارسال کنند. ماسا می گوید: «بهتر خواهد بود که ضایعات محلی جمع آوری شده و آجر ها در آنجا تولید شود.»

منبع: سایت fastcoexist
June 2016

waste brick 3waste brick 4waste brick 5waste brick 6waste brick 8waste brick 9