سبد خرید خالی می باشد
 • ایمیل :

 • تلفن : 6-35493001-031

مصالح به کار رفته در نمای ساختمان، اگر با در نظر گرفتن شرایط اقلیمی آن منطقه مطابقت داشته باشد، به عنوان یکی از پارامترهای تاثیرگذار، به صورت چشمگیری باعث کاهش میزان مصرف انرژی در فرایند ساخت و ساز خواهند بود. پیوند بین معماری یک ساختمان و شرایط آب و هوایی آن منطقه، همانند رابطه بین بذر و خاک است. بذرها در خاک های سازگار با طبیعت آن ها، به خوبی رشد می کنند و ماندگار می مانند، و ساختمان های بادوام و با کیفیت، با بهره مندی از مصالح سازگار با اقلیم آن منطقه، ظاهر می شوند. ارتباط و سازگاری میان اجزای تشکیل دهنده ی ساختمان و عوامل بیرونی، سبب زیبایی و ماندگاری آن ها می گردد. بناها و ساختمان های آجری موجود در جهان و نمونه های بسیار بارز آن ها در معماری ایران، خود گواه تاکید در توجه به اصل سازگاری مصالح ساختمانی با اقلیم آن محیط می باشد. اگر در ساخت ساختمانی های آجری، از آجرهای با کیفیت و هماهنگ با اقلیم شهر مورد نظر بهره گرفته شود، زیباترین، ماندگارترین و منحصر به فردترین بناها در سطح شهرها به وجود می آیند. در واقع، شرایط آب و هوایی بر روی مصالح آجری به کار رفته، زیبایی و ماندگاری آن ها، به شدت تاثیر می گذارد. انبوه سازان، معماران و تمام دست اندرکاران حوزه ی ساختمانی باید به شرایط اقلیمی شهر مورد نظر در زمان طراحی و معماری سازه های آجری، توجه نمایند. شرایط آب و هوایی، بر دوام، زیبایی و عملکرد ساختمان ها تاثیر می گذارد. صنعت ساخت و ساز، می بایست توجه به شرایط اقلیمی مناطق مختلف کشور را، در اجرای تمام پروژه های ساختمانی، به یک الزام تبدیل کند. زیرا آجرهای به کار رفته در نمای داخلی و خارجی ساختمان ها، به صورت مستقیم تحت تاثیر اقلیم های آن منطقه قرار می گیرند.

این بدان معنی است که اهمال و توجه نکردن به شرایط جوی منطقه، بر روی ساختمان ایجاد شده، یک تهدید جدی خواهد بود. میزان تفاوت و ترکیب گوناگون عوامل اقلیمی، که خود ناشی از تفاوت موقعیت جغرافیایی مناطق مختلف است، مناطق اقلیمی متفاوتی در جهان پدید آورده که هریک ویژگی های خاص خود را دارد. بناهای آجری ایجاد شده در این مناطق، ویژگی های خاص و سازگار با شرایط اقلیمی آن ناحیه دارند. با توجه به ماندگاری آثار بناهای آجری در مناطق مختلف ایران، توجه معماران و هنرمندان باستان در انتخاب آجرهای با کیفیت و هماهنگ با شرایط اقلیمی هریک از مناطق، آشکار می شود. از این رو جهت ارائه نماهای آجری ماندگار و زیبا، استفاده از مصالح مناسب و سازگار با شرایط آب و هوای آن مناطق، اهمیت چشمگیری دارد. تعیین دقیق مناطق اقلیمی و تعیین مشخصات اقلیمی قسمت های مختلف کشور در زمان طراحی و معماری بناها، برای استفاده از انواع آجرهای نسوز، بسیار اهمیت دارد و یکی از مهمترین اقدامات قبل از طراحی و ساخت نمای خارجی و داخلی ساختمان ها با آجر نسوز است. ما در این مقاله قصد داریم به بررسی مناطق اقلیمی مختلف معماری در ایران و ارائه اطلاعات موثر برای دست یابی به طرح های موفق در معماری و هماهنگی کامل آجر نسوز، به عنوان یکی از زیباترین مصالح ساختمانی، با شرایط اقلیمی مناطق مورد نظر، بپردازیم.

معماری اقلیمی در ایران
ایران دارای اقلیم های مختلف و مناطق آب و هوای متفاوت می باشد. با بررسی معماری سنتی موجود در مناطق مختلف کشور، می توان دریافت که معماران از دیرباز "معماری پایدار" را اصل کار خود قرار داده اند. معماری پایدار به معنای توجه به موضوع بوم شناسی (اکولوژیک)، سازگاری اجرها با محیط زیست، کیفیت و موارد دیگر می باشد. انواع اقلیم های ایران به چهار دسته ی اقلیم معتدل و مرطوب (سواحل جنوبی دریای خزر)، اقلیم سرد (کوهستان های غربی)، اقلیم گرم و خشک (فلات مرکزی) و اقلیم گرم و مرطوب (سواحل جنوبی) دسته بندی می شود. بررسی و توجه به کیفیت و سازگاری آجرهای نسوز با اقلیم های مناطق مختلف کشور، می تواند آسایش، زیبایی و دوام را برای ساختمان های امروزی، در سطح شهرها به ارمغان آورد.

اقلیم معتدل و مرطوب
در این اقلیم، رطوبت زیاد، بارش باران و برف به صورت فراوان، تابستان های نسبتا گرم و تغییر درجه حرارت در طول شب و روز کم می ‌باشد. سواحل دریای خزر با آب و هوای معتدل و بارندگی فراوان، رطوبت زیاد هوا و اعتدال درجه حرارت همراه است. شهرهای رشت، بندر انزلی، بابلسر و گرگان در این منطقه قرار دارند. بیشتر ساختمان ها در این مناطق، با مصالحی که ظرفیت حرارتی آن ها کم است، بنا شده اند. در صورت استفاده از مصالح ساختمانی سنگین، ضخامت آن ها در حداقل میزان ممکن حفظ شده می شود. در شرایط آب و هوایی این مناطق، اختلاف دمای روزانه بسیار کم است، ذخیره حرارت اهمیتی چندانی ندارد و علاوه بر این، مصالح ساختمانی سنگین تا حدودی تاثیر تهویه را کاهش می دهند. استفاده از آجرهای نسوز، که رطوبت کمتری جذب کرده و میزان تبخیر بالایی دارند، بسیار مناسب می باشند.

اقلیم سرد و کوهستانی
دمای هوا در اقلیم سرد، در تابستان حداکثر حدود 10 درجه و در زمستان کمتر از 3 درجه سانتی گراد می‌باشد. این مناطق دارای زمستان های سرد و طولانی بوده و چندین ماه از سال زمین پوشیده از برف است. بارش در این مناطق، در اکثر مواقع به صورت برف می‌باشد. در این مناطق، نوسان دما در شب و روز و فصل های مختلف سال زیاد است. با توجه هوای بسیار سرد و بادهای شدید در این اقلیم ها، استفاده از آجرهای نسوز در نمای داخلی و خارجی ساختمان ها، که می تواند حرارت را حفظ نماید، بسیار مطلوب و مناسب می باشد. کوهستان های غربی که دامنه های غربی رشته کوه های مرکزی ایران را شامل می شوند، شهرهای تبریز، ارومیه، سنندج و همدان در دسته ی اقلیم های سرد و کوهستانی ایران می باشند. در مناطقی با اقلیم سرد و کوهستانی، طراحی و معماری نما و انتخاب آجرنسوز به طور عمده استفاده می شود. انواع اجرهای نسوز به دلیل جذب حرارت زیاد، بیشتر در رنگ های تیره، از گزینه های مناسب برای ساخت و ساز در این مناطق است.

اقلیم گرم و خشک
اقلیم گرم و خشک بیشتر شامل مناطق نیمه استوایی می شود. به دلیل وزش باد و تابش مستقیم آفتاب در این مناطق، آب و هوای بسیار گرم و خشک دارد. بعد از ظهر ها در اثر گرم شدن و حرکت لایه های هوای نزدیک به زمین، در این مناطق مه و طوفان گرد و غبار پدید می آید. رطوبت کم و آسمان بدون ابر باعث می شود دامنه تغییرات دمای هوا در این مناطق بسیار زیاد باشد. زمستان در مناطق نیمه استوایی سخت و سرد و تابستان گرم و خشک می باشد. اقلیم گرم و خشک خود به دلیل تنوع آب و هوایی به دو دسته بیابانی و نیمه بیابانی تقسیم می شود. تهران، مشهد، اصفهان و شیراز از جمله مناطق نیمه بیابانی، و زاهدان و یزد از جمله مناطق بیابانی به شمار می آیند. ساختمان ها در این منطقه با آجرهایی که ظرفیت حرارتی زیادی دارند بنا می شوند. استفاده از انواع اجرهای نسوز نما در این مناطق بسیار مطلوب و مناسب است، زیرا اجرنسوز با ذخیره گرما در طول روز، در هنگام سردی هوا در شب آن را به محیط منتقل می نماید.

اقلیم گرم و مرطوب
بندر عباس، بندر جاسک، آبادان و اهواز، از جمله شهر های اقلیم گرم و مرطوب هستند. میزان بارندگی در سواحل خلیج فارس منظم تر از سواحل دریای عمان، که تحت تاثیر باد های موسمی اقیانوس هند قرار دارد، هستند. در این اقلیم رطوبت هوا در تمام فصل های سال زیاد است و به همین دلیل، اختلاف درجه حرارت هوا در شب و روز و در فصل های مختلف کم است. در این مناطق، اختلاف دمای هوای سطح خشکی و سطح دریا، باعث به وجود آمدن نسیم های دریا و خشکی می شود، همچنین شدت تابش آفتاب زیاد است. در مناطق گرم و مرطوب، استفاده از مصالحی که دارای جرم حرارتی کمی هستند و رنگ روشنی دارند بهتر است، زیرا از لحاظ اقلیمی، مشکل اساسی گرمای بیش از حد در این مناطق است، ذخیره کردن حرارت روز برای شب مطلوب نیست. استفاده از اجرهای نسوز در رنگ های روشن در این مناطق مناسب است، زیرا حرارت را به کندی انتقال می دهد و حرارت ذخیره شده در طول روز، بر روی سطح اجر نسوز باقی می ماند و با وزش نسیم نسبتا خنک در شب، آجر نسوز حرارت خود را از دست می دهد. در این مناطق مشاهده می شود که از چوب فقط برای ساخت بام، درب و پنجره استفاده می شود و نمای داخلی و خارجی ساختمان با انواع آجرهای نما، به خصوص اجرهای نسوز روشن اجرا می گردند.

ساختار و کارکرد حفاظتی آجرنسوزنما

  • عایق بودن نسبت به سرما و گرما
  • دارای جلوه ی زیبا و چشم نواز
  • بهینه سازی مصرف انرژی
  • دارای ضریب انتقال حرارتی مناسب و مطلوب
  • عایق بودن نسبت به سروصدا
  • مقاومت بالا در برابر ضربه
  • مقاومت بالا در برابر یخ‌ زدگی
  • مقاومت بالا در برابر آتش
  • مقاومت بالا در برابر ریزش و افتادگی نما
  • سبک و کم وزن
  • قابل اجرا بودن در ساختمان‌ های مرتفع
  • سرعت بالا در اجرای نما

ویژگی های آجر نسوز نماچین

   • زیبا و با دوام
   • رنگ های طبیعی و غیر قابل تغییر در برابر اشعه خورشید
   • استفاده از مواد اولیه طبیعی و مطلوب
   • مقاوم در برابر سایش، خراش و خط خوردگی
   • مقاومت در برابر اسید و باز
   • عایق بودن نسبت به سرما وگرما
   • مقاوم در برابر یخ زدگی و شرایط آب و هوایی
   • مقاوم در برابر آتش و عوامل طبیعی
   • تولید شده در رنگ های متنوع
   • میزان جذب آب مناسب
   • سازگار با محیط زیست
   • تولید در ابعاد کارشناسی شده برای هر نوع طراحی
   • قابلیت تولید در ابعاد مختلف (بر اساس سفارش مشتریان)
   • دارای قیمت های رقابتی

برای مشاهده ی لیست محصولات آجرنسوز شرکت نماچین، این را کلیک کنید.

و در آخر
ما در شهرها با یک ساختمان روبه‌رو نیستیم، در واقع هر ساختمان بخش جدا ناپذیری از فضای هر شهری است، و زیبایی، کیفیت و ماندگاری آن ها بر تمام آن شهر تاثیر می گذارد. زیبایی نماهای بنا شده با آجرهای نسوز، در اصل استفاده خلاقانه از مصالح متنوع و منحصر به فرد، به منظور ساخت و ایجاد نماهای زیبا، خاص و چشمگیر می باشد. نمای یک ساختمان، همواره اولین قسمتی است که مورد توجه تمام افراد قرار می‌گیرد، از این رو توجه به هماهنگی اجرهای نما و شرایط اقلیمی مناطق مختلف، میزان زیبایی، ماندگاری و عملکرد ساختمان ها را افزایش می دهد. به طور کلی، آجرنماهایی که در ساختمان های شهرهای بزرگ و صنعتی که آلودگی بالا دارند، به کار می‌روند، در مقایسه با مصالح کاربردی در نمای ساختمان های شهرهای کوچک که هوای پاک دارند، بسیار متفاوت است.