سبد خرید خالی می باشد
 • ایمیل :

 • تلفن : 6-35493001-031

همان طور که لباس معرف شخصيت آدمی است نمای یک ساختمان نیز علاوه بر معرفی شخصيت مالک، معرف موقعيت مکانی ملک و نوع کاربری ساختمان می باشد. نماسازی در ساختمان یک بحث هویتی و فرهنگی است.

1- نمای آجر
يکي از انواع نماها، نماهای آجری هستند که شامل آجرهای رسی و آجرهاي شيلی می شوند. نماهای آجر علاوه بر زيبايی، تنوع و ثبات رنگ، به دليل ضريب انتقال حرارت پايين آجر، نقش يک عايق حرارتی و برودتی را برای ساختمان ايفا مي کنند و درنتيجه از هدر رفتن انرژی توسط سيستم گرمايشی و سرمايشی ساختمان جلوگيری می کنند. تنوع رنگ و تنوع ابعاد آجرهای نما٬ اجرای طرح های متنوع نما و ساخت فضاهای حجمی و شکستگی های نما را امکان پذیر می سازد. استفاده از نماهای آجری علاوه بر انطباق با فرهنگ معماری گام موثری در راستای رعایت قوانین محیط زیست خواهد بود.

2- نمای سرامیک
با توجه به قیمت بالای سنگ و باری که سنگ به ساختمان تحمیل می کند، جهت نمای ساختمان در بعضي کشورها استفاده از سرامیک رواج قابل ملاحظه ایی پیدا کرده است. نمای سرامیک مشکل وزن را تا حدود یک چهارم وزن سنگ حل کرده است .این نماها با توجه به طراحی قابل کنترل می توانند زیبایی خاص خود را به بيننده تقدیم کنند.
مشکل پیوستگی سراميک و نما بجز در موارد اندکی حل نشده است و با استفاده از روشهای نصب سعی در حل مشکل پیوستگی اجزای نما وجود دارد. از جمله معايب نماهای سراميکی عايق نبودن آن به سرما و گرما و صدا می باشد. همچنين نماهای سراميکی به دليل بازتاب شديد نور در مکان های شلوغ به کار نمی روند.

3- نمای سنگ
دو گروه از سنگ های طبيعی که در نمای ساختمان به کار می روند سنگهای آهکی و سنگهای آذرين هستند. سنگ های آهکی معمولاً به دليل وجود رگه هايی که در آنها ديده می شوند استحکام چندانی ندارند  و مشکل سنگ های آذرين معمولاً جذب آب پايين و عدم چسبندگي با بدنه ساختمان است. نمای ساختمان به دليل قرار گرفتن در معرض شرايط جوی (باران، يخبندان، آفتاب و آلاينده ها) از اهميت خاصي برخوردار است. سنگ نما بايد ويژگيهای خاصی داشته باشد تا بتواند در برابر اين عوامل دوام بياورد. بنابراين سنگی که جهت نما استفاده می شود بايد شرايط زير را داشته باشد:

 • متناسب باآب و هوای منطقه باشد
  سنگ بايد متناسب با شرايط اقليمی انتخاب گردد. مثلاً در مناطق سرد و مرطوب، سنگ  بايد دارای تخلخل بسيار کم باشد وگرنه ممکن است بر اثر يخبندان متلاشی شود يا در مکانهايی که امکان وزش طوفان شن وجود دارد، سنگ در معرض سايش بوده و بايد مقاومت به سايش بالا داشته باشد.
 • قابليت صيقل خوردن و برش را داشته باشد.
 • مقاومتهای کششی و خمشی نسبتا خوبی را دارا باشد.
 • ترکيبات کانی شناسی آن بايد در نظر گرفته شود: کانيهای مضر (کانيهای آهن) در برابر آب و هوا اکسيده شده و در نتيجه فرسودگی زودرس را به وجود می آورند. وجود ناخالصی به صورت مجتمع در يک نقطه و يا يک امتداد، نقطه ضعف بوده و می تواند باعث تخريب سنگ شود.
 • سنگ انتخابی بايد چسبندگی خوبی را با ملات داشته باشد. (دارای جذب آب مناسب باشد)
 • رنگ آن با ثبات باشد و در برابر بخارها و گازها و پرتو آفتاب پايدار باشد.

سنگی که دارای ویژگیهای مطلوب فوق برای کار در نما باشد از نظر قیمت با نماهای ماندگار دیگر مانند آجر قابل رقابت نیست.

4- نماهای تماماً شيشه
نماهای تماماً شيشه از دوران معماری مدرن به عنوان پوشش ساختمان ها به کار می رفتند. برخی مزایای نمای تماماً شيشه عبار تند از:

 • کاهش بار مرده ساختمان های بلند
 • سرعت بخشيدن به اجرا
 • تأمين ديد يکپارچه از مناظر بيرون برای ساکنين داخل
 • ايجاد احساس سبکی و ظرافت در ساختمان از ديد يک ناظر شهری
 • نمايش زندگی درون ساختمان از بيرون به دنبال روشن و خاموش شدن چراغ های داخلی در طول شبانه روز

نماهای تماماً شيشه به علت ضخامت کم و مقاومت حرارتی اندک، مشکلات فراواني را براي ساکنين فراهم می آورند. اين مشکلات عبارتند از:

 • افزايش بيش از حد دمای داخلی ساختمان در فصول گرم و معتدل سال
  نماهای تماماً شيشه در صورتی که سايبان خارجی مناسب برای آنها پيش بينی نشده باشد، در اوقات گرم و معتدل سال به علت تابش آفتاب به فضای داخل، سبب افزايش بيش از حد دمای داخل می شوند.
 • احساس عدم آسايش حرارتی در فصول سرد سال
  دمای سطح نمای شيشه ای به علت مقاومت حرارتی کم، در فصول سرد سال نزديک به دمای محيط خارج بوده و بدن افراد مستقر در نزديکی نما از طريق تشعشع با نما تبادل حرارت کرده و ساکنين احساس عدم آسايش حرارتی خواهند نمود.
 • مصرف زياد انرژی و آلودگی هوا
  در نماهای شيشه ای در اثر تبادل حرارت از طريق جابجايی بين هوای گرم داخل اتاق و سطح سرد شيشه، دمای داخل کاهش يافته و برای حفظ دما در حد آسايش، نياز به مصرف زياد انرژی خواهد بود. اگرچه انواع گوناگون شيشه هايی ساخته شده اند که جاذب حرارت بوده و از ورود تابش خورشيد به داخل جلوگيری می کنند، و يا شيشه های دو جداره ای وجود دارند که مقاومت هدايت حرارتی بهتری نسبت به شيشه های يک جداره دارند، اما با اين حال هنوز هم نماهای شيشه ای نسبت به ساير مصالح ساختمانی دارای ضريب هدايت حرارتی زياد بوده و باعث اتلاف حرارت زياد می شوند. اتلاف حرارتی بسيار زياد و مصرف زياد انرژی جهت تأمين گرمايش و سرمايش در نماهای شيشه ای لاجرم باعث آلودگی بيشتر هوا می گردد.

5- نمای کامپوزيتی
کامپوزيت ها يک کلاس منحصر به فرد از مواد هستند که از ترکيب دو يا چند ماده جداگانه تشکيل شده اند که ماده حاصل نسبت به هر کدام از اجزای تشکيل دهنده استحکام و دوام بيشتری دارد. امروزه از کامپوزيت ها برای نمای بيرونی ساختمان استفاده می شود. ورق های کامپوزيت متشکل از دو لايه آلومينيوم و يک هسته از جنس پلاستيک يا يک ماده معدنی پرکننده می باشند که در بين اين دو لايه قرار می گيرد. خواص کامپوزيتها در مجموع از هرکدام از اجزای تشکيل دهنده آنها بهتر است و اجزای مختلف، کارايی يکديگر را بهبود می بخشند و اين يکی از مزيت های کامپوزيتها محسوب می شود. با اين وجود کامپوزيتها از نظر انعطاف پذيری در اجرا، در سطح ضعيفی عمل می کنند.

6- نمای بايراميکس
بایرامیکس يک سيستم پوشاننده تزيينی است که برای نماهای داخلی و خارجی استفاده می شود. اين محصول می تواند بر روی ديوارهای رنگ شده، سنگ، سيمان، چوب، مقوای نازک، پلاستيک، فلز و شيشه به کار رود. بايراميکس که امروزه به عنوان نمای تزئینی داخل و خارج ساختمان به کار می رود برای اولين بار در سال 1993 میلادی توسط یک گروه در ترکیه تولید و به دنیا عرضه شد. محصول حاضر به صورت ملات بوده و متشکل از مخلوط دانه های گرانیتی با تنوع رنگ فراوان و دانه بندی های متعدد، رزین های طبیعی و مصنوعی و سایر افزودنی ها می باشد. بايراميكس بعد از اجرا و خشک شدن، نمای سنگ تزئینی به خود می گیرد. این نما روی سطوح چرب، غبار آلود، ناهموار، مرطوب و همچنين مواقعی که هوا طوفانی و دارای گرد و غبار می باشد قابل اجرا نيست. مزايای کاربرد بايراميکس عبارتند از:

 • تنوع رنگ
 • کاربرد آسان
 • نگهداری و تعمير آسان
 • انعطاف پذيری
 • قابليت شست و شو با آب
 • بايراميکس به راحتی می تواند ناهمواری های حاصل از گچ کاری را بپوشاند

نمای بایرامیکس علی رغم مزایایی که دارد مورد استقبال جامعه مهندسین و پیمانکاران ساخت و ساز قرار نگرفته است چرا که این نما با بافت فرهنگی و سلیقه های ایرانی همخوانی ندارد و جلوه و زیبای خود را ظرف مدت کوتاهی از دست می دهد.  

 

قیمت تمام شده ایمنی و امکان اجرا در ارتفاع دوستدار محیط زیست ماندگاری و طول عمر عایق بودن به گرما، سرما و صدا زیبایی و انعطاف پذیری در اجرا انواع نما
خوب خوب عالی عالی عالی عالی آجر شیلی
خوب متوسط خوب متوسط متوسط خوب سرامیک
متوسط بد خوب متوسط متوسط عالی سنگ
متوسط متوسط خوب خوب بد خوب شیشه
متوسط عالی خوب خوب عالی خوب کامپوزیت
خوب خوب خوب متوسط بد متوسط بایرامیکس

 

انواع نمای ساختمان - نقاط قوت و ضعف