• ایمیل :

  • تلفن : 6-35493001-031

طراحی داخلی با اجر

آجر نسوز از خاک چینی (kaolin) و نسوز تشکیل شده است. به دلیل استفاده از خاک چینی در آن ها، دارای ساختاری بسیار ظریف و متراکم می باشند. انواع آجرهای نسوز در دمای حدود 1500 درجه سانتی گراد تولید می شوند و در مقایسه با انواع آجرهای نما، از نظر مقاومت و ماندگاری متمایز می باشد. آجرهای نسوز نما، به خاطر مقاومت بسیار بالا در مقابل شوره و تغییر رنگ، به خوبی توانسته اند در ساختمان سازی جایگاه ویژه ای کسب نمایند.

ویژگی های اصلی اجر نسوز، حفظ ویژگی های فیزیکی و شیمیایی در دماهای بالا می باشد. از این رو در ابتدا، استفاده از آن ها در شومینه ها و کوره ها بسیار متداول بوده، و امروزه علاوه بر استفاده در دیواره ی کوره ها، به خاطر ماندگاری آن ها در تمام شرایط آب وهوایی، در ساخت و معماری نماهای داخلی و خارجی ساختمان ها نیز به شکل روز افزونی توسعه یافته است.

خاک نسوز موجود در اجرهای نسوز، دارای کانی های معدنی خاص و نسوز بوده و همین کانی ها باعث مقاومت چشمگیر انواع محصولات نسوز شده است. از آنجایی که آجرنسوزنما دارای ترکیبات فراوانی می باشد، در رنگ‌بندی‌های بسیار متنوع و زیبا تولید می شوند. همین موضوع باعث شده است که طراحی و معماری داخلی و خارجی نمای ساختمان ‌ها با استفاده از آجرهای نسوز نما، با نوآوری و خلاقیت های منحصر به فردی همراه باشد.

مقاومت بالا، زیبایی و ماندگاری انواع آجرهای نسوز در ساختمان سازی، باعث شده است که بهترین انتخاب متخصصان و دست اندرکاران عرصه ساختمان سازی باشد. 

رنگدانه‌ های مختلف موجود در انواع آجرهای نسوزنما، ترکیب‌ های بسیار خاص و چشمگیر را شکل میدهند و موجب جذابیت بیشتر نمای داخلی یا خارجی ساختمان ها می گردند. همچنین اجرهای نسوز، عایق سرما و گرما هستند و می‌توانند از اتلاف انرژی در فصل های مختلف سال جلوگیری نمایند. البته به این نکته نیز باید توجه داشت که واژه ی "نسوز" صرفا به معنای مقاومت کامل اجرهای نسوز در برابر آتش سوزی نیست، بلکه مقصود مواد معدنی موجود در ترکیبات آن می باشد.

با کاربرد آجرهای نسوز در معماری نمای داخلی و بیرونی ساختمان ها و خانه ها می توانید این اطمینان را داشته باشید که بناهای ایجاد شده در دراز مدت، ماندگار مانده و هیچ گونه پوسیدگی و شکستگی در آن ها ایجاد نمی شود. در واقع انواع آجرهای نسوز با توجه به استانداردهای بین المللی تولید می شوند، که حاکی از استفاده از مواد معدنی و طبیعی، ثبات رنگ در برابر اشعه های آفتاب، مقاوم در برابر ضربه ها و خراشیدگی ها در دراز مدت می باشد.

آجرنسوزنما
انواع آجر نسوز و موارد کاربرد آن ها به شرح زیر است:
آجر نسوز آلومینیومی: 
اجر نسوز آلومینیومی دارای درصد بالایی از آلومین (Al2O3) می باشد. این آجرها از ترکیب کائولن، بوکسیت و کروندوم تولید می شوند. دمای پخت اجرهای نسوز آلومینیومی حدود 1200 تا 1800 درجه سانتی گراد است. به علت مقاومت این اجرها در برابر مواد قلیایی، از آن ها به عنوان پوشش جداره درونی کوره ‌های سیمان، شیشه و برای پوشاندن جداره درونی کوره‌ های ذوب فولاد استفاده می‌ شود.

آجر نسوز سیلیسی:
اجر نسوز سیلیسی از خاک سیلیسی (کوارتزیت) تولید می شود. کوارتزیت سرشار از سیلیسیم دی‌اکسید (SiO2) و به مقدار جزیی آلومینیوم اکسید (Al2O3)، اکسید آهن (Fe2O3)، دی اکسید تیتانیوم (Ti2O)، پتاسیم اکسید (K2O) و سدیم اکسید (Na2O) می باشد. به علت رسانایی گرمایی بالا و نفوذ ناپذیری در مقابل گازها، برای پوشاندن جداره درونی کوره‌ های تولید خمیر شیشه در کارخانه های شیشه سازی، کوره های کک سازی گازسوز، کوره ‌های تولید سرامیک و برای پوشش جداره درونی کوره‌ های تولید فولاد استفاده می شوند.

آجرهای نسوز ویژه:
اجرهای نسوز ویژه از عناصر واسطه تولید می شوند، و در انواع و اشکال متنوعی ساخته شده و هریک از آن ها کاربردهای خاصی در صنعت ساختمان سازی می باشند. انواع آجرهای نسوز ویژه عبارتند از:

آجر نسوز اکسید کروم - کوروندوم:
مواد تشکیل دهنده این نوع از آجرنسوز ویژه دارای 90 تا 95 درصد اکسید آلومینیوم و 5 تا 10 درصد اکسید کروم است و در قسمت داخلی کوره بلند ذوب آهن استفاده می شود.

آجر نسوز زیرکونیوم
مواد تشکیل دهنده ی این نوع از آجرنسوز ویژه از سولفات زیرکونیوم طبیعی و مقدار کمی آلومین به کوارتز تهیه می‌شود. اجرنسوز زیرکونیوم مقاومت گرمایی بالایی دارد، به همین دلیل از آن در کوره ذوب فلزات از جمله آهن و آلومینیوم، و کوره شیشه مذاب استفاده می شود.

آجر نسوز اکسید کروم
مواد تشکیل دهنده این نوع از آجرنسوز ویژه، 90 تا 95 درصد اکسید کروم می باشد، و از آن در کوره های صنعت شیشه سازی استفاده می شود.

آجرهای نسوز قلیایی:
اجرهای نسوز قلیایی از اکسید منیزیم و سیلیسیم دی اکسید تولید می شوند. این نوع آجرنسوز دارای مقاومت گرمایی بالایی بوده، و در صورتی که قصد افزایش مقاومت گرمایی این نوع آجرها را داشته باشند، مقدار اکسید کروم و اکسید آهن را به مواد آن اضافه می نمایند. کاربرد این نوع آجرها در تهیه صنایع فلزات غیر آهنی، پوشش داخلی کوره های باز فولاد سازی، کوره های دایره ای سیمان سازی و قسمت بالایی کوره های ذوب شیشه می باشد.

مزایای استفاده از آجر نسوز
• زیبایی چشمگیر و منحصر به فرد
• مقاومت در برابر گرما و حرارت بالا
• عایق صوتی
• وزن پایین و سبک
• استحکام و مقاومت بالا
• ماندگار و با دوام
• اتصال راحت و مناسب با سازه
• امکان بهره بردن از خشت‌ های شکسته و نیمه شکسته‌ در ساختمان
• تنوع رنگی بالا
• تنوع در سایز و اندازه
• عایق در برابر سرما و گرما
• مقاوم در برابر فرسایش و افتادگی نما
• عدم نیاز به اسکوب و نگه دارنده
• دارای تنوع بالایی در کاربرد و الگوی چیدمان
• عدم شوره یا سفیدک زدن نما
• سازگار با محیط زیست
• عدم نیاز به ابزارهای خاص در زمان اجرا
• رنگ طبیعی و ثابت در برابر اشعه ی خورشید
• همخوانی با هنر معماری ایرانی
• مقاومت در برابر آتش سوزی
• مقاومت در برابر ضربه و خراشیدگی
• جذب آب پایین

طراحی داخلی با اجر نسوز

کاربرد آجرهای نسوز
شاخص ترین ویژگی انواع آجرهای نسوز مقاومت و ماندگاری آن ها در برابر حرارت های بالا می باشد. همین مسئله باعث شده است که کاربرد این اجرها در پوشش درونی کوره های صنعتی روز به روز افزایش یابد. اجرهای نسوز از گذشته تا به امروز در شومینه ها و کوره های صنعتی کاربرد داشته است. به طور خلاصه می توان گفت که در فضاهایی که دارای حرارت بالایی هستند، می توان از آجر های نسوز استفاده نمود. آنچه تا دهه 1960 در پوشش کوره ها مورد استفاده قرار می گرفت، کربن و خاک نسوز بود، اما در حال حاضر کاربرد آجرهای نسوز علاوه بر پوشش داخلی کوره های صنعتی و شومینه ها، در معماری داخلی و خارجی نمای ساختمان ها نیز، به صورت چشمگیری توسعه یافته است. با کاربرد آجر نسوز در نمای ساختمان می توانید اطمینان خاطر داشته باشید که نمای ساختمان شما برای سال های سال جذاب و همانند روز اول باقی می ماند.

طراحی و معماری خلاقانه خود را با استفاده از انواع آجرهای نسوز نماچین محقق سازید؛ انواع رنگ های آجر نسوز را به نحوی با یکدیگر بیامیزید،که منعکس کننده ی سبک منحصر به فرد شما باشد.

در صورت استفاده از آجر نسوز در طراحی داخلی یا نمای ساختمان، انتخاب رنگ بندی مناسب و همخوان با دیگر مصالح ساختمانی، اهمیت بسیار زیادی پیدا می ‌کند. آجر نمای نسوز در چهار کد رنگ اصلی زرد شاموتی، قرمز، قهوه ای و مشکی تولید می‌ شوند. هر یک از این رنگ های اصلی، دارای تعداد بی شماری کد رنگ های متنوع می باشند.

تنوع رنگ های آجر نسوز
با توجه به استفاده از مواد طبیعی در تولید انواع آجرهای نسوز، رنگ های آن کاملا طبیعی بوده و در ذات آن نهفته است. به همین دلیل با گذشت زمان رنگ آجرهای نسوز ثابت مانده و هیچ گونه رنگ پریدگی در اثر عوامل مختلف از جمله تابش مستقیم و شدید خورشید و عوامل جوی دیگر پیدا نمی ‌کنند.

رنگ بندی انواع آجرهای نسوز به دو دلیل می باشد؛ دلیل اول مربوط به نحوه ی چیدمان آجرهای نسوز در کوره ها و چگونگی رسانش حرارت به آن ها در تماس مستقیم با آتش می باشد. به این معنا که هر چه آجر به مرکز حرارت کوره نزدیک تر باشد، رنگ آن تیره تر، و هر چه آجر از مرکز حرارت کوره فاصله ی بیشتری داشته باشد، روشن تر خواهد شد. دلیل دوم در رنگ آجر نسوز مربوط به اکسید فلزاتی می باشد که در مواد اولیه آن ها موجود می ‌باشد، که در بخش ابتدایی این مقاله، "انواع آجر نسوز و موارد کاربرد آن ها"، بدان اشاره شده است.

تنوع بسیار گسترده ی آجرهای نسوز، نمایی خاص، چشم نواز و بی نظیر به هر ساختمانی می بخشد. افتخار ما این است که زیبایی، کیفیت و ماندگاری آجرهای نسوز تولیدی شرکت نماچین، در جذب شما به ساخت ساختمان های زیبا و خاص موثر واقع گردد.

تولید کننده انواع آجر نسوز در اصفهان
و در آخر

همانطور که اشاره شد، از آجرهای نسوز نما به علت تنوع بالا در طرح، رنگ و ابعاد، در دکوراسیون داخلی و معماری نمای بیرونی ساختمان ها، استفاده می شود. آجرهای نسوز نماچین، با توجه به دارا بودن مزیت های رقابتی، از جمله چسبندگی مناسب با انواع ملات ها، ثبات رنگ تحت هر شرایط، استحکام در برابر سرما، گرما، ضربه، سایش، افتادگی نما و همچنین با رعایت استانداردهای بین المللی و با کمترین تلرانس های مجاز تولید و در بسته بندی های منظم به بازار عرضه می گردند، از این رو همواره مورد توجه صاحب نظران و انبوه سازان می باشد. با بهره مندی از آجرهای نسوزنما، جلوه ی زیبا و دل نشینی به ساختمان، منزل، دفتر محل کار، رستوران، کافی شاپ و دیگر اماکن مورد نظرتان ببخشید.

قبل از هر تصمیمی در ساخت و ساز ساختمان ها و خانه ها، ابتدا نگاهی به انواع آجرهای نسوز نماچین بیندازید:
مشاهده لیست محصولات آجرهای نسوز نماچین